Kehalise võimekuse testimine koolivaheajal

Sügisesel koolivaheajal korraldati lisaks spordilaagrile ka laste ja noorte kehalise võimekuse testimine minitennise-sulgpallihallis. Viiel päeval osales 87 Pärnu linna ja maakonna noort, üks tütarlaps Raplast ning üks noormees Tallinnast.

Sloveenias väljatöötatud ja võrdlusandmeid võimaldavate näitajate (pikkus, kaal, vöö ümbermõõt, käte jõud, hootakaugus, piiksujooks) alusel on võimalik hinnata meie laste võimeid teiste Euroopa riikide elanikega (lapsed/noored).

Meie tugevamateks aladeks olid piiksujooks ja hoota kaugushüpe. Kesisemad näitajad olid käte jõu osas. Mitmete noorte tulemused ületasid just kahel edukamal alal 90 punkti piiri, milline tähendab, et endaealiste tulemustega ollakse absoluutses tipus. Edukaim näitaja oli 96 punkti (ainult neli % sooritajatest üle Euroopa suutsid paremat tulemust näidata.

Kaks olulisemat momenti sooritustulemusi analüüsides:

  1. Eesmärgiks on, et kõikide testide näidud oleksid ühtlaselt kõrge tasemega, ehk rohelises tsoonis. Sellised, tasemel näitajad (kõik rohelises tsoonis), oli kõikidest sooritajatest 7 noorel. See tähendab, et nende kehaline areng tervikuna on olnud ühtlaselt heal tasemel ( ~8 % sooritajate üldarvust).
  2. Järgmised testid neile, kes osalesid, korraldaksime kevadisel koolivaheajal. Siis on võimalik individuaalselt hinnata arengut aja möödudes. Näiteks käte jõu arendamiseks piisab pehmema tennispalli surumisest 10 – 15 minutit päevas. Kehamassi indeksi paranemine sõltub suuresti toitumisest ja regulaarsest sportimisest. Teisi näitajaid saab parandada samuti regulaarselt treenides.

Pakume ka edaspidi võimalust oma kehalist võimekust testida. Soovitavalt korraldaksime katsed  gruppidele (treeninggrupid, klassid, sõpruskonnad). Sellisel juhul kasutegur suurem, sooritajatel võrdlusmoment kohapeal.

Kõikidele testide sooritajatele saadeti personaalselt (varjunime kasutades) testide tulemused. Meeldiv tagasiside süstib indu tulevikuks.

  • image_16884737